Reprodukcje Henri de Toulouse-Lautrec

Henri Marie Raymond de Toulouse-Lautrec-Montfa (24.11.1864 – 9.09.1901) należał do wybitnych przedstawicieli francuskiego postimpresjonizmu. Urodził się w nietypowych okolicznościach, będąc owocem kazirodczego związku. W związku z tym chorowity Henri borykał się z wieloma problemami zdrowotnymi.

Ojciec plakatu

Sławny malarz oraz grafik, który wywarł istotne znaczenie w rozwoju sztuki plakatu. To człowiek bardzo utalentowany, który niestety w wyniku swojej dość charakterystycznej choroby - wyjątkowo niskiego wzrostu, popadł w nałóg alkoholowy. Wszystkie doświadczenia, jakich nabył w trakcie całego życia miały bezpośredni wpływ na jego twórczość.

Miłość i sztuka na Montmartre

Odwieczny miłośnik kabaretów, mieszkaniec Montmarte oraz stały bywalec lokali handlujących miłością. Inspirację do tworzenia prac czerpał więc z paryskiej bohemy, czyli kabaretów, teatrów, kawiarni czy domów publicznych. Do jego dzieł chętnie pozowały tancerki i prostytutki, którym on oddawał się bez reszty. Artysta najczęściej wybierał plakat oraz portret jako formę przekazu. Przedstawiane postacie ulegały deformacjom, przez co cała kompozycja stawała się nadzwyczaj intrygująca i zachęcająca do zagłębiania się w jej wnętrzu.

Sprawdź również inne malarskie reprodukcje na płótnie artystów francuskich.